Z kalendarza

Wakacje w mieście – 10 sposobów na nudę dla całej rodziny

Wakacji – czas start. To moment, na który zawsze się czeka, niezależnie od tego czy chodzi o przerwę wakacyjną w szkole, czy urlop w pracy. Zwykle z tej okazji rodzice organizują wyjazdy z dziećmi, w kraju lub za granicę, nad morze lub w góry… Czasem bywa jednak tak, że wakacje trzeba spędzić w miejscu swojego zamieszkania.

Dziś mówimy o przypadku, kiedy mieszkamy w mieście. Co można zrobić, aby zwalczyć nudę, nie wydając przy tym fortuny? Poznajcie 10 pomysłów:

1. Muzea, teatry... miejsca, które odwiedzają turyści

Mówi się „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Coś w tym jest. Zamek Krzyżacki w Malborku odwiedziłam raptem dwa razy w dzieciństwie, a zwiedzają go ludzie z całej Europy. Ja przejeżdżałam obok niego codziennie do szkoły.

Wykorzystaj więc czas swoich wakacji, czy urlopu i odwiedź miejsca, do których przyjechałbyś jako turysta. Na pewno znajdzie się kilka przykładów. Po takiej wyprawie będziesz mógł spokojnie nazywać się lokalnym patriotą, a przynajmniej z dumą opowiadać, w jakim interesującym mieście mieszkasz.

2. Morze, jezioro, lub basen

atrybut alt: chłopczyk w czapce z daszkiem nad jeziorem

Każdy z nas lubi się ochłodzić w wodzie kiedy temperatura rośnie blisko 30-stki jak w ostatnich dniach. Mieszkańcy m.in. Trójmiasta, czy małego Trójmiasta jak ja, mają ten przywilej, że w każdym momencie możemy wybrać się nad morze. Może w Twoim mieście jest jezioro, a jeśli nie to zawsze warto wybrać się na basen. Właściciele ogródków czy większych tarasów mogą urządzić prywatne kąpielisko, rozstawiając basen.

3. Stare – nowe

Zwykle znamy miejsce swojego zamieszkania jak własną kieszeń. Ale być może na mapie Twojego miasta jest miejsce, w którym nigdy nie byłeś/aś. Park, kawiarnia, a może po prostu dzielnica, do której nigdy Ci było nie po drodze.

4. Wycieczka po kawiarniach/placach zabaw

W czasie wakacji wypij kawę każdego dnia w innej kawiarnii. Nie zawsze musi to być ta sama i dobrze znana. Warto próbować różnych smaków. Koniecznie zabierz ze sobą ulubioną książkę. Niech na tę chwilę upływ czasu nie ma znaczenia.

W wersji dla dzieci – odszukajcie na mapie miasta place zabaw i każdego dnia odwiedźcie inny. Place zabaw oprócz standardowyh bujawek, czy zjeżdżalni mają różne konstrukcje. Dla dzieci – małych odkrywców, każde takie miejsce jest wyjątkowe.

5. Aktywność po nowemu

Jeśli jezdzisz na rowerze, hulajnodze, rolkach – wybierz inną niż zwykle trasę. Pójdź na spacer do innego parku, albo zabierz matę i poćwicz jogę tym razem na powietrzu, zamiast w domu.
Zabierz swoją rodzinę lub znajomych na boisko piłki nożej, siatkówki, lub kosza. A może preferujecie tenisa – opcji jest wiele. Jedno jest pewne aktywnie, wspólnie spędzony czas, wszystkim wyjdzie na dobre.

Ja uwielbiam ćwiczyć jogę na swoim balkonie. Odprężenie mięśni, świeże powietrze i kojący głos Gosi Mostowskiej (polecam jej 👉kanał na youtubie), to najlepszy relaks.

atrybut alt: blondynka ćwicząca jogę

6. Piknik na łonie natury

Przygotujcie pyszne przekąski i napoje, zabierzcie koce i wybierzcie się na piknik do parku lub na łąkę. Tam można odpocząć od miejskiego zgiełku. Zabierzcie gry planszowe lub piłkę, a nie będziecie się nudzić.

7. Ognisko lub grill

Z pewnością w Twoim mieście istnieje miejsce, w którym w bezpieczny sposób można urządzić ognisko lub grilla. Zabierz najbliższych i pewnego dnia niech to będzie Wasz wspólny obiad. Sprzęt sportowy, czy rekreacyjny (piłki, paletki, frisbee) mile widziane.

8. Wschód słońca

Wakacje kojarzą się ze wstawaniem bez budzika. Racja, śpij ile się da! Ale jeden poranek można poświęcić, by wybrać się na wschód słońca. Wieczorem, dzień wcześniej, upewnij się, że pogoda na to pozwoli. Wybierz też miejsce, w którym dobrze będzie widać jak nowy dzień budzi się do życia.

Ujęcie z aparatu mojej uzdolnionej przyjaciółki. Gdynia Orłowo.

atrybut alt: wschód słońca nad morzem

9. Gra miejska

Być może w Waszym mieście grupa harcerska organizuje gry miejske, warto dołączyć, to super zabawa dla całej rodziny! A jeśli nie ma takich zgrupowań, podzielcie się na dwie grupy, przygotujcie dla siebie wzajemnie zadania w przestrzeni i przekonajcie się, która grupa okaże się wygraną!

10. Dobre uczynki

Nic tak nie wpływa na nasze zadowolenie i poczucia spełnienia, jak dobre uczynki. Z pewnością w Twoim mieście są takie miejsca jak hospicjum, dom seniora, czy schronisko dla zwierząt. Dopytaj jak można pomóc. Może warto swój wolny czas w małym kawałku oddać innym.

I coś niezależnie od tego czy mieszkasz w mieście, czy na wsi.

Zrób sobie dzień offline. Dzięki temu będziesz mieć możliwość, by zatrzymać się i całym sobą przeżyć dzień. Bez bombardowania  wiadomościami, telefonami i informacji.

Udanego urlopu!

atrybut alt: serce z dłoni, blondynka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *