atrybut alt: maseczka, rękawiczki, kwiaty
Eventy

Koronawirus, co z weselami? Czyli o tym jak wygląda organizacja wesela w dobie pandemii.

Koronawirus, co z naszym weselem?

Takie pytanie zadawały i nadal zadają sobie pary narzeczonych, które planowały, bądź planują wziąć ślub i zorganizować wesele w 2020 roku. Nikt nie przewidział, że od marca sprawa tak mocno się skomplikuje. Ja sama, brałam ślub w czerwcu 2019 roku i nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. To dzień, który każdy z nas planuje przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy i każda Para Młoda chce by było idealnie.
Ten rok okazał się bardzo zaskakujący, dla wszystkich, w każdym obszarze. „Dziwne czasy nas zastały” – nierzadko słyszymy. Także Pary Młode staneły przed trudnymi wyborami – przełożyć/odwołać ślub i wesele? Zostawić taki termin i pozostać tylko przy złożeniu przysięgi małżeńskiej? To dylematy, które dominowały na forach ślubno-weselnych grup wsparcia. Decyzje były różne, każdy postępował według własnej intuicji i… obowiązujących obostrzeń.

Jakie obostrzenia obowiązywały na przestrzeni czasu?

Obostrzenia dotyczące między innymi możliwości zawarcia związku małżeńskiego i organizacji wesela, były systematycznie wprowadzone od 13.03. Organizacja wesel i imprez rodzinnych była możliwa do 50 osób. Jednak już od 24.03. obostrzenia zostały znacznie zaostrzone.  Wydano rozporządzenie, w którym w uroczystościach religijnych, a więc i na ślubach kościelnych mogło brać udział maksymalnie 5 osób, nie licząc kapłana.

Jedynymi uczestnikami mogła być Para Młoda, świadkowie i maksymalnie jeszcze jedna bliska osoba. Młodzi więc nie mogli liczyć nawet na obecność rodziców.

W tym samym czasie Urzędy Stanu Cywilnego bardzo często w ogóle nie udzielały ślubów, lub umożliwiały obecność w uroczystości również maksymalnie 5 osobom.

To był moment kiedy najwięcej par zdecydowało się na przełożenie w czasie swojego Wielkiego Dnia.

atrybut alt: para młoda trzymająca się za ręce, bukiet ślubny

Lockdown...

24. marca wprowadzono zakaz wychodzenia z domu. Mogliśmy wychodzić tylko w związku ze sprawami koniecznymi. Czyli dojazd do pracy, zakupy jedzenia i lekarstw, opieka nad bliskimi. Naturalnie więc organizaja imprezy weselnej po uroczystości zaślubin (jeśli ktoś nie zdecydował się jej przełożyć), nie była możliwa. Restauratorzy mogli jedynie sprzedawać posiłki na wynos. Święta Wielkiej Nocy przeżyliśmy również w całkowitym lockdown’ie. Od 12. kwietnia zmieniło się jedynie to, że w Kościele przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa mogło brać udział maksymalnie 50 osób. Pary Młode, które miały więc zaplanowane zaślubiny „kościelne” mogły zaprosić większą ilość gości. O imprezie weselnej nadal jednak nie było mowy.

Sytuacja zaczęła się zmieniąć od 30 maja. Wtedy dowiedzieliśmy się, że istnieje możliwość organizacji zgromadzeń na świeżym powietrzu do 150 osób, z zachowaniem dwumetrowego dystansu i maseczką na twarzy. Dopiero 6 czerwca okazał się dniem, na który długo czekały Pary Młode planujący swoją uroczystość zaplanowały na wakacje 2020. Wówczas umożliwiono organizację wesel do 150 osób.

Letnie wesela

Lato obfitowało w niemalże „normalne” uroczystości ślubno-weselne. To z czym mierzyły się Pary Młode to jedynie obniżona frekwencja. Ze względu na ryzyko zarażenia, wielu gości zwyczajnie odmawiało wzięcia udziału w imprezie weselnej. Prawo jednak nie zakazywało zgromadzeń, każdy więc musiał ocenić ryzyko zgodnie z własną intuicją. Jeszcze we wrześniu sytuacja przy organizacji wesela wyglądała podobnie. Od początku października sytuacja w kontekście zachorowań znacznie się zaostrza i pojawiają się nowe obostrzenia.

Jak jest teraz? Na co muszą przygotować się październikowe Pary Młode?

Jeszcze do 9 października w „strefie zielonej” możliwa była organizacja wesela do 150 gości, bez konieczności zakrywania ust i nosa. W tzw. „strefie żółtej” w imprezie weselnej mogło uczestniczyć do 100 osób, natomiast w „strefie czerwonej” do 50 osób.

Od 10 października Pary Młode przy organizacji swojego wesela muszą stosować się do nowych obostrzeń. Co to oznacza? Że do 16 października na uroczystościach rodzinnych (w tym na weselach) może być obecnych 100 gości, natomiast już od 17 października ta liczba zostanie zredukowana do 75 osób (nie licząc obsługi). Wszyscy mają obowiązek zasłania ust i nosa do momentu zajęcia swojego miejsca przy stole, gdzie spożywane są posiłki i pite napoje. Zasady te obowiązują w całym kraju, z wyjątkiem strefy  czerwonej, w której zarówno teraz jak i od 17 października, na uroczystości rodzinnej może przebywać maksymalnie 50 osób (z wyjątkiem obsługi).

Są to informacje na dzień 13.10., sytuacja może się zmienić bardzo dynamicznie, dlatego wraz z wzrostem niepewności towrzyszącym niestety Parze Młodej, warto na bieżąco aktualizować sobie informacje dotyczące obostrzeń. Informacje dotyczące obecnej sytuacji podaję Wam na podstawie oficjalnej strony👉gov.pl . Zachęcam żeby właśnie tam weryfikować czy i o ile sytuacja się zmienia. To najbardziej wiarygodne źródło informacji

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *