atrybut alt: napis happy birthday
Eventy

Domowe “kinder party” – 10 pomysłów na uatrakcyjnienie dziecięcej imprezy

Urodziny dziecka – to najczęstsza okazja, kiedy planujemy urządzić imprezę dla naszej pociechy. Zapraszamy rodzinę, bliskich znajomych i… inne dzieci. Tak by nasze dziecko mogło poświętować w gronie równieśników, bo wtedy będzie się najlepiej bawiło. Jeśli sprzyja nam pora roku, możemy skorzystać z szeregu możliwości zabaw outdorowych. Jeśli mamy sprzyjające warunki w postaci sytuacji epidemiologicznej, możemy zorganizować imprezę dziecięcą w sali zabaw. Tam jest tyle atrakcji, że dzieci z pewnością nie będą się nudzić. Dodatkowo na takiej sali obecny jest animator, który zabawi wesołą gromadę. Przy takim rozwiązaniu szczęśliwe są dzieci i szczęśliwi są rodzice, którzy spokojnie mogę wypić kawę w gronie innych mam i tatusiów.

Domowe „kinder party” alternatywą dla parku, czy sali zabaw

Bywają jednak sytuacje, takie jak dzisiaj, kiedy nie ma możliwości świętowania w wynajętej sali zabaw. Jeśli nie chcemy całkowicie rezygnować z celebrowania urodzin dziecka, możemy urządzić kameralne „kinder party” w domu. Dobrze zorganizowana domowa, dziecięca impreza nie będzie odbiegać pod względem atrakcyjności od przyjęcia w parku lub sali zabaw.

Kinder party – jak się „zabrać” za organizację dziecięcej imprezy

Warto byśmy się zastanowili jaki cel ma spełniać nasza impreza. Jeśli są to urodziny dziecka, to wiadomo, że celem będzie dać mu poczucie, że jest to jego dzień i jego uroczystość. Warto pomyśleć o motywie przewodnim imprezy, o dekoracji, którą można samodzielnie przygotować i która wcale nie musi być kosztowna.

Na samym początku ustalmy jaki mamy budżet na imprezę. Pomyślmy na czym bardziej chcielibyśmy skupić uwagę. Jeśli na stworzeniu klimatu zgodnego z motywem, a więc dekoracji, świetnym pomysłem na imprezowe udekorowanie pokoju, będą na przykład balony z helem. Balonik fruwający nad krzesłami każdego z dzieci na pewno sprawi im radość i stworzy ciekawy efekt dekoracyjny. Możemy samodzielnie wykonać girlandy, czy urodzinowy napis.  Przygotowując się wcześniej do imprezy, warto zaangażować nasze dziecko do samodzielnego wykonania czapeczek urodzinowych.

 

A może najważniejszym elementem kinder party będą zdrowe i kreatywnie przygotowane przekąski?

Tutaj znajdziesz pomysły na przygotowanie zdrowych przekąsek dla dzieci:

Warto pomyśleć o zagospodarowaniu wszystkich elementów, jednak wybierzmy spośród nich jeden, na którym najbardziej nam zależy. Ten powinien zająć największą część naszego budżetu.

Sama w sobie impreza domowa, generuje mniejszy koszt w porównaniu do wynajęcia sali zabaw. Włóżmy więc nieco pomysłowości i pracy, a uda nam się zorganizować niezapomniane urodzinki, nie wydając przy tym fortuny.

Pomysły na uatrakcyjnienie imprezy dla dzieci

Impreza dla dzieci musi być  moderowana przez dorosłego. Kogoś kto z zaangażowaniem przeprowadzi zabawy dla najmłodszych.

Oto 10 pomysłów na organizację kreatywnych i niekosztownych zabaw dla dzieci:

1. Stacje zabaw

Przygotuj punkty z planszówkami, klockami, malowankami… Niech na każdej stacji dzieci mają zadanie do wykonania:
– rozgrywki gier planszowych,
– budowa zamku z klocków,
– namalowanie rysunku przedstawiającego największe marzenie.

Po wykonaniu zadania na każdej stacji dziecko otrzymuje buźkę. Nagrodą za zdobycie kompletu buziek niech będzie mała maskotka jako pamiątka z imprezy.

2. Domowy MasterChef Junior

Zorganizuj wspólne pieczenie i zdobienie babeczek. Wcześniej przygotuj miski i wszystkie produkty, które czekać będą na dzieci, na stole. Przygotuj kolorowe kartki, na których wypiszesz pojedyncze kroki w przygotowaniu babeczek. Pokazuj kolejno dzieciom kartki, pozwól im czytać i pomagaj w zrozumieniu tego co mają wykonać.
Podczas gdy gotowe babeczki będą się piekły w piekarniku, macie czas na wspólne sprzątanie. Później zostaną już tylko same przyjemności – zdobienie babeczek.

W kuchni niezbędny jest fartuch! Przed przystąpieniem do gotowania zaplanuj samodzielne przygotowanie fartuszków. Zorganizuj folię, nożyczki, sznurek i kolorowe papiery. Niech każde dziecko przyszykuje sobie odpowiedni strój do kuchni.

3. Namiot indian

Zbuduj duży namiot z kocy. Wykorzystaj do tego stół, krzesła i łóżko. Pamiętaj aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna. Opowiedz dzieciom historię o plemieniu indian, na przykład 👉. Zorganizuj wcześniej kolorowe papiery, taśmy, nożyczki i farbki do twarzy. Niech dzieci puszczą wodzę fantazji i przygotują indiańskie kreacje, a później tworzą swoje historie w namiocie indian.

4. Budowa ekologicznego stworka

Przygotuj papiery, butelki i plastiki, które zwykle trafiają do kosza, a także wycinanki i kolorowe kartki. Zorganizuj konkurs na budowę najbardziej kolorowego, ekologicznego stworka. Oczywiście wygranym będzie każde zaangażowane dziecko, które otrzyma na przykład naklejkę „👉przyjaciel przyrody”.

5. Domowe karaoke

Przed imprezą wyposaż się w zabawkowy mikrofon, który dodatkowo pobudzi wyobraźnie dzieci. Przygotuj zestaw najbardziej znanych dziecięcych piosenek na przykład z wykorzystaniem youtube, gdzie znajdziesz mnóstwo dziecięcych utworów z napisami. Możesz wyświetlić piosenki na ścianie za pomocą rzutnika, jednak ekran laptopa też się sprawdzi. Przygotuj kolorowe szale, kapelusze, czapki, kocyki i inne materiały, dzięki którym mali artyści będą mogli przygotować sobie kreacje na występ. Z jednego pokoju możesz zrobić garderobę z lustrem i materiałami na kreacje. W drugim pokoju przygotuj scenę, na której dzieciaki będą występować.

6. Kalambury

Przygotuj karteczki z nazwami zwierząt, rzeczy i zawodów. Dziecko po wylosowaniu jednej z nich będzie miało za zadanie zaprezentować pozostałym swoje hasło, oczywiście bez użycia słów. Możesz przygotować tablicę, na której będziesz zapisywał/a punkty. Dodatkowy element zdrowej rywalizacji, wprowadzi frajdę do zabawy.

7. Tablica marzeń

Przygotuj duże kartki – w formacie (co najmniej) A3, mnóstwo starych, kolorowych czasopism, klej, nożyczki i kolorowe flamastry. Poproś dzieci o przygotowanie obrazków z wycinek gazet, które będą przedstawiać ich marzenia.

8. Domowy teatrzyk

Przygotuj kijki, kolorowy papier, kredki, nożyczki i taśme. Niech dzieci przygotują z papieru postacie z ulubionych bajek i przykleją je do kijków, tak aby powstały papierowe kukiełki. Przygotuj scenę z dużego kartonu, zawieź na niej materiał, który będzie pełnił rolę kurtyny. Opowiedz dzieciom  historię, w której bohaterami będą przygotowane przez nich postacie. Niech później dzieci przedstawią tę samą historię na scenie.

9. Losowane zadania

Przygotuj kolorowe karteczki, na których wypiszesz różne zadania do wykonania. Dzieci będą miały wylosować jedną z karteczek i wykonać zadanie. Za każde pomyślnie zrealizowane wyzwanie,otrzymają bużkę, które później będą mogły wymienić na przykład na słodki pucharek lodów lub inne łakocie.

Przykładowe zadania:
– zaśpiewaj piosenkę,
– zrób figurę jaskółkę,
– stój przed 15 sekund na jednej nodze,
– przesylabuj imiona wszystkich obecnych dzieci,
– podaj sumę z wieku wszystkich obecnych dzieci itd.

10. Domowe kręgle

Przygotuj kręgle w postaci butelek plastikowych oraz piłkę, która będzie pełnić rolę kuli. Wyznacz tor, po którym piłka powinna się toczyć, aby zbić kręgle. Przygotuj tablice, na której będziesz zapisywać punkty, tak aby móc na koniec wyłonić zwycięzce rozgrywki.

Kreatywność to podstawa

Mam nadzieję, że przy kolejnej organizacji „kinder party”, uda Ci się zrealizować któryś z pomysłów. Podane zabawy zwykle będą dotyczyć dzieci w wieku 4+, w niektórych przypadkach 3+. W większości zabaw wymagana też będzie Twoja obecność i zaangażowanie. Z reguły niezbędne będzie rozpoczęcie zabawy przez Ciebie i pokierowanie dzieci. Już za chwilę jednak dzieciaki puszczą wodze fantazji i zaczną rozkręcać konkretną zabawę samodzielnie. Ty tymczasem spokojnie będziesz pić kawę razem z innymi rodzicami. 😊

A może masz w zanadrzu pomysł na zabawę, który sprawdził się podczas „kinder party” Twojego dziecka? Koniecznie, podziel się nim!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *